Jaki inwerter fotowoltaiczny wybrać?

Technologia
domowy inwerter fotowoltaiczny

W instalacjach fotowoltaicznych inwerter jest sercem całego systemu. To właśnie to urządzenie przetwarza prąd stały, produkowany przez moduły słoneczne umieszczone na dachu lub obok budynku, na prąd przemienny. Prąd przemienny nadaje się do zasilania urządzeń w domu oraz może być odprowadzany bezpośrednio do sieci przesyłowej. Planując inwestycję w panele fotowoltaiczne warto zastanowić się jakie urządzenie będzie najbardziej odpowiednie. Na wybór urządzenia wpływ ma kilka ważnych czynników.

Są to przede wszystkim:

  • budżet przeznaczony na inwestycję
  • jakość urządzenia i doświadczenie producenta
  • dopasowanie do paneli pv oraz instalacji w domu
  • gwarancja i serwis
  • dodatkowe wyposażenie

Budżet przeznaczony na inwestycję

W Polsce wraz ze wzrostem zainteresowania pozyskiwaniem energii elektrycznej ze słońca pojawiła się w sprzedaży ogromna ilość modeli, które proponują przeróżni producenci. Część z tych urządzeń produkowana jest w Azji. Znając produkty azjatyckich wytwórców wiemy, że mogą być to urządzenia zarówno dobrej jak i gorszej jakości. Kierując się przede wszystkim ceną zwróćmy też uwagę na markę. W sprzedaży istnieją bowiem inwertery stosunkowo niedrogie ale posiadające już swoją historię, z powodzeniem stosowane przez instalatorów. Decydując się na droższy inwerter warto wybrać europejskiego producenta. Duże doświadczenie w branży fotowoltaicznej mają niemieccy producenci (SMA, Kostal) oraz austriacki (Fronius).

Jakość urządzenia i doświadczenie producenta

Doświadczenie inżynierów z za zachodniej granicy to setki tysięcy uruchomionych instalacji fotowoltaicznych. Inwertery niemieckie lub austriackie cechują się lepszą jakością wykonania poszczególnych elementów. Elementy przyłączeniowe oraz rozwiązania dotyczące montażu także wyglądają solidniej. Producenci ci nie oszczędzają na materiałach, co można dostrzec nie będąc fachowcem w tej dziedzinie.  Znaczenie ma także doświadczenie w branży; na przykład austriacki Fronius, zanim rozpoczął produkcję inwerterów, zdobywał doświadczenie jako producent spawarek. Na pewno warto zastanowić się czy nie zapłacić nieco wyższej kwoty za lepszą jakość oraz zdobyte przez producenta doświadczenie.

Dopasowanie inwertera do modułów pv, oraz instalacji wewnętrznej

Dopasowaniem inwertera do paneli fotowoltaicznych powinien zająć się doświadczony projektant. W tej kwestii warto zwrócić uwagę  na napięcie startu inwertera. Gdy będzie ono zbyt duże instalacja zamiast wystartować rano będzie czekać do godzin południowych, kiedy wyższe napięcie pojawi się na wyjściu połączonych w ciągi modułów. Pomimo, że słońce jest dopiero na wschodzie lub wieczorem na zachodzie, instalacja swobodnie może pracować z niższą mocą. Przekłada się to na produkcję, a co za tym idzie na zwrot inwestycji.

Drugą sprawą jest instalacja wewnętrzna budynku. Jeżeli posiadamy instalację trójfazową to z reguły wszystkie trzy fazy są symetrycznie rozdzielone na urządzenia w domu. Podłączając w takim przypadku inwerter jednofazowy możemy korzystać z produkowanej energii tylko na jednej fazie. Czyli tylko jedna trzecia urządzeń będzie korzystała z produkowanej energii. Oznacza to, że jeżeli np: pralka jest podłączona do innej fazy niż inwerter fotowoltaiczny to zawsze będzie pobierać prąd z sieci, nawet w przypadku gdy na drugiej fazie instalacja fotowoltaiczna będzie pracować z pełną mocą. Ma to znaczenie w systemie rozliczania net-metering ponieważ pomimo że energia oddana do sieci będzie potem odliczona od rachunku to za energię pobraną przez pralkę zapłacimy opłatę przesyłową. Przy wykorzystaniu inwertera trójfazowego w takim przypadku nie martwimy się do której z trzech faz podłączone są urządzenia, bo wszystkie urządzenia korzystają z zielonej energii. Dlatego w takim przypadku warto zapłacić trochę więcej za trzyfazowe urządzenie a to na pewno się zwróci.

Gwarancja i serwis

Inwerter jest częścią instalacji, która wykonuję najcięższą pracę. Dlatego właśnie to urządzenie jest narażone najbardziej na awarię. O ile panele fotowoltaiczne z racji swojej zwartej budowy raczej nie ulegają same z siebie awariom, to w inwerterze, na skutek różnych czynników, awarie mogą się zdarzyć. Pierwszą linią wsparcia w takich sytuacjach jest oczywiście certfikowany instalator, ale jeżeli okaże się że urządzenie trzeba wysłać do serwisu to kluczowe jest położenie najbliższego punktu serwisowego producenta. Serwisowanie w Azji charakteryzuje się długimi terminami oczekiwania. Serwisy w Europie działają dużo szybciej. W niektórych przypadkach serwis producenta przyjeżdża bezpośrednio do klienta i naprawia inwerter na miejscu. Zarówno SMA i Fronius posiadają przedstawicielstwa w Polsce, co daje pewną gwarancję, że nie zostaniemy sami z problemem. Serwisy niemieckiego i austryjackiego producenta oferują wsparcie techniczne w języku polskim. Dbają równiez o instalatorów, posiadając specjalnie do nich adresowany  system szkoleń. To czy warto oszczędzać na takim wsparciu, kupując tańsze urządzenie, pozostawiam indywidualnej ocenie.

Dodatkowe wyposażenie inwerterów

To czego nie widać na pierwszy rzut oka to dodatki które oferują producenci. Dodatki takie jak monitoring instalacji online, wifi, zintegrowany rozłącznik DC, menu w języku polskim, wyjścia sterujące, nie są niepotrzebnymi bajerami ale opcjami, które mogą się realnie przydać i wpłynąć na zyski z inwestycji. W części azjatyckich urządzeń monitorowanie instalacji przez internet wiąże się z  dopłatą a rozłączniki DC nie zawsze są standardem. W droższych urządzeniach łączność bezprzewodową dostajemy w podstawowej opcji. Producenci także zadbali o integrację z urządzeniami mobilnymi. Przydatną opcją są także wyjścia sterujące, którymi możemy np: włączać urządzenia w domu, kiedy produkcja z elektrowni fotowoltaicznej osiągnie żądany poziom. Droższe inwertery fotowoltaiczne mogą współpracować także z pompą ciepła oraz bojlerem elektrycznym.

 

Podsumowując. Przy wyborze inwertera warto rozważyć kilka znaczących kwestii. Nie namawiam do wyboru konkretnej marki, czy produktu lecz chciałem zwrócić uwagę na pewne kwestie, którę mogą wpłynąć na szybkość zwrotu z inwestycji w elektronikę fotowoltaiczną. W gąszczu ofert, producentów, produktów, zwóćmy uwagę na to co piszą małym drukiem. Warto przedyskutować z instalatorem kwestie inwertera oraz przedstawić swoje oczekiwania wobec funkcjinalności instalacji. Moim zdaniem największe znaczenie ma oczywiście stosunek ceny do jakości. Życzę udanej inwestycji.

 

Zapraszamy do naszej oferty zestawów fotowoltaicznych oraz inwerterów.